REKLAM ALANI

Malware Nedir?Zararları Nelerdir?

avatar MerT Yılmaz
Bölüm Sorumlusu
38
#1
Yorumu Paylaş

Arkadaşlar herkese merhaba bugünkü yazımda Malware nedir?Zararları Nelerdir?Bu konuyu ele alacağım.İlk önce malware nedir? tanımından başlayalım.


Malware Nedir?

Malware kötü amaçlı yazılım tabanlı programlardır.Malware türlerini teker teker açıklayayım arkadaşlar.Truva atı,solucan,trojan bunlar birermalware yani kötü amaçlarla oluşturulmuş yazılım tabanlı programlardır.Ve bunların bilgisayarınıza bulaşması sizin için güvenlik bakımından risk yaşatabilir.Özellikle bu tip virüsler internet üzerinde sörf yaptığınız sitelerden bulaşır.Site üzerindeki reklamlar genellikle virüslerin en baş kaynağıdır.

Reklama bir kez tıklamanız virüsün hemen bilgisayarınıza girmesine neden olur.Birde harddiske bulaşan virüsler vardır.Bunların en tehlikesi dosyaları kısayol halinde kısayol haline getirir.Her ne kadar kısayolları silsenizde bu virüs bilgisayarınızda kısayol oluşturmaya devam eder.Birçok antivirüs programı bu virüsü silemez.Benim önerceğim antivirüs program AVG Free Edition ben bu sayede bu virüsü sildim.Malware yani kötü amaçlı yazılımlar ayrıca mail yoluyla da bulaşabilir.Maillerinizi açarken ilk önce kimden geldiğine kontrol edin.Eğer tanımadığınız biriyse içindeki dosyaları sakın bilgisayarınıza indirmeyin.Özellikle keylogger malware yazılımları bilgisayarınıza girer.Ve sizin internet üzerinden yaptığınız bütün girişleri virüsü kim yollamışsa ona iletir.Buna çok dikkat edelim arkadaşlar.Daha başka virüs türleri tabiki vardır.Şimdi bu malware zararlarını ayrıntılı bir şekilde anlatıyım.Malware Zararları Nelerdir?

1- Bilgisayarınızın işletim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir.
2- Kötü amaçlı kişiler bilgisayarınızdaki dosyalara erişebilir.Hatta dosyaları bile silebilir arkadaşlar.Böylece bütün emeğiniz boşa gitmiş olur.
3- Bazı virüsler işletim sistemindeki dosyalara bulaşarak işletim sisteminizin çökmesine neden olur.
4- Bazı programların çalışmamasına neden olabilir.En önemlisi exe virüsü
5- Autorun inf virüsü genellikle usb harddisklerimize girerek usb harddiskte girişte sıkıntı yaratabilir.Hatta bazı durumlarda hard diski biçimlendirmemiz gerekebilir.
6- Windows işletim sisteminde bulunan denetim masasındaki uygulamaları kullanılamaz hale getirir.Siz ne kadar elle düzeltsenizde virüs devreye girerek ayarları istediği duruma çevirir.
7- İnternet  tarayıcılarınıza zarar verebilir.Her açılışta farklı bir sitenin sayfası açılır.Böylece bilgisayarınıza bu siteler tarafından virüs bulaşmış olur.
8- Bilgisayarınız içindeki dosyaları birbirleri içine kopyalarak bilgisayar hız performasını düşürür.
9- Temel sistem bileşenlerini kırmak ve bir cihazı çalıştırılamaz hale getirmek
10- Bilgisayarda mavi ekran hatalarına sebep olabilir.
11- Özel bilgilerinizin başkasının eline geçmesine neden olabilir.
12- Çoğu zaman işletim sistemine format atmak zorunda kalabilirsiniz.Virüslü olan dosyaları kontrol etmeyip yedek harddiske kopyalarsanız bu sefer virüs harddiskinize de girmesine neden olabilir.
deneme
Bölüm Sorumlusu

Konuda Ara

2 Yorum

Tek7HackDedi57

Developer

Aktif Üye
avatar
Tek7HackDedi57
14-02-2021, Saat: 20:06
14-02-2021, Saat: 20:06
#2
Yorumu Paylaş
Teşekkürler

FewerTheMadBağışçı

Aktif Üye

Aktif Üye
avatar
FewerTheMadBağışçı
14-02-2021, Saat: 21:00
14-02-2021, Saat: 21:00
#3
Yorumu Paylaş
teşekkürler


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi